Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2017

Richvald, 11. a 12. február 2017

Ploty zažívajú renesanciu - nielen tie fyzické, ale aj ploty a múry v nás. Niektoré si staviame sami, s inými nám pomáhajú médiá či politici, namiesto skutočných konštruktívnych riešení nás to ťahá k jednoduchým riešeniam zložitých problémov.
Aby sme odolali vábeniu zjednodušení a stereotypov, plotov a múrov, nesmieme prestať klásť otázky, spochybňovať vlastné predsudky. Musíme kriticky myslieť. A aj vďaka filmovému festivalu Jeden svet si skúsiť ploty odmyslieť.

Regionálny festival v Richvalde nám už po siedmy krát počas dvoch dní ponúkne 6 pútavých dokumentov.
Ultranacionalistický starosta s vlastnými pravidlami v Maďarsku, či maketami zbraní vyzbrojení mladíci v slovenských lesoch. Čo sa to šíri aj našou spoločnosťou? Dokážeme sa brániť extrémizmu s maskou patriotov? Aj na to sa pokúsi odpovedať filmová sekcia Extrémizmus v nás na programe v nedeľu podvečer a Martin M. Šimečka v diskusii na záver festivalu.

Skoro svätý je tohtoročným zástupcom dokumentov o výnimočných jednotlivcoch, ktorí sa snažia spraviť svet spravodlivejším miestom. Hlavný hrdinom je pastor v ukrajinskom Mariupole, ktorý spolu so manželkou supluje nefungujúci sociálny systém. Po tomto dokumente nás návštevou poteší Stanislav Gurka, riaditeľ Domu na pol ceste, ktorý je akýsi "slovenský pastor Genadij".

Mir Vam je autentická roadmovie po vojnovej línii zničeného Donbasu, medzi separatistickou Doneckou republikou a Ukrajinou, s príbehmi ľudí, ktorým vtrhla do života vojna. Stratili blízkych, domov aj istotu “čo bude zajtra”.
Liečivú aj deštruktívnu moc sociálnych médií predstaví dokument Pomôžte nám nájsť Sunila, odohrávajúci sa pred a tesne po bombovom útoku na bostonský maratón v rodine Sunila Tripathiho.
Pri pátraní po fungovaní módneho priemyslu, od obchodných reťazcov až k ázijským veľkovýrobniam, nám dokument Čo sa nenosí ukáže, že súčasná nadprodukcia je dlhodobo neudržateľná, že hazarduje so zdravím ľudí a neúmerne plytvá zdrojmi celej planéty.

Read more: Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2017