Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2016
Richvald, 20. a 21. február 2016
Zaostriť zrak na stereotypné a povrchné vnímanie sveta okolo nás, ale aj na neférové vzťahy naprieč planétou. Aj to je cieľom 16. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa v Richvalde uskutoční už šiesty krát, 20. a 21.2.2016 v kultúrnom dome.
Festival Vám počas dvoch dní ponúkne 7 zaujímavých dokumentov, ktoré upriamia našu pozornosť na životnú cestu Antona Srholca, postavenie mäsa v našich životoch a jeho ohromnú konzumáciu, rozmanitosť v nás predstaví film Jednoduché šťastie, ďalej zistíme šokujúcu pravdu o tom, ako jedna krajina premenila dar dávania života na svojvoľné bratie života, uvidíme film o osobných príbehoch rodiny židovského pôvodu putujúcej dejinami kultúr, ideológií, politických systémov a diktatúr, zistíme, aké sú motívy a ako končia mladí ľudia, ktorí sa pridávajú k radikálnym islamistickým skupinám, a svižná snímka s pozitívnym nábojom Palestínsky maratón nám ukáže, že i uprostred chaosu sa dajú uskutočniť veľké sny.
V nedeľu po pozretí filmu Anton Srholec bude ešte nasledovať diskusia so zaujímavými hosťami, ThDr. Matejom Oráčom, PhD., ktorý sa venuje výskumu perzekúcií evanjelických a. v. duchovných a pôsobeniu Slovenskej evanjelickej cirkvi a. v. rokoch 1945 – 1989 a Mgr. Zuzanou Kmecikovou, študovanou historičkou, v šúčastnosti učiteľkou dejepisu a občianskej náuky na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove.
Časový harmonogram premietaní filmov - Jeden svet Richvald 2016
Premietané filmy:
Anton Srholec
Alena Čermáková, Slovensko, 2015, 96 min., slovensky
Rímsko-katolícky kňaz, salezián, spisovateľ a charitatívny pracovník, zakladateľ a riaditeľ resocializačnej komunity RESOTY, bojovník za slobodu a spravodlivosť, významná osobnosť duchovného, spoločenského i kultúrneho života na Slovensku. V tomto roku sa dožíva 85 rokov života. Dokumentárny film o životnej ceste Antona Srholca, človeka, ktorý nikdy neopustil svoje zásady – milovať ľudí a Boha napriek životným okolnostiam a bojovať v našej skazenej spoločnosti za lepší svet
Palestínský maratón / Palestine marathon
Simon Caspersen, Johan Blem Larsen, Dánsko, 2014, 58 min., arabsky, dánsky, anglicky (české titulky)
Zorganizovať medzinárodný maratón uprostred nepokojného Betlehéma v Palestíne sa zdá byť šialený nápad. V meste ani nie je možné nájsť súvislý úsek v potrebnej dĺžke 42 km, ktorý by neprechádzal cez izraelské vojenské stanovište a zátarasy. Dánky Signe a Lærke sa aj napriek tomu vrhnú po hlave do príprav. Sú presvedčené, že slobodný pohyb patrí medzi základné práva človeka – mužov a žien bez rozdielu. Ako ale dosiahnuť, aby sa pretekov mohli zúčastniť aj palestínske ženy? Podarí sa organizátorkám prekonať politické špecifiká regiónu i bezpečnostné úskalia? Svižná snímka s pozitívnym nábojom je príbehom o tom, že i uprostred chaosu sa dajú uskutočniť veľké sny.
Bojovníci zo severu / Krigerne fra Nord
Søren Steen Jespersen, Nasib Farah, Dánsko, Somálsko, 2014, 58 min., arabsky, dánsky, anglicky, holandsky, fínsky, nórsky (české titulky)
V každodennom zhone ich nerozoznáte od bežných obyvateľov, žijú svoj život ako každý iný, no aj napriek tomu raz vezmú do ruky zbraň a idú zabíjať. Desiatky mladých ľudí sa v posledných rokoch pridávajú k radikálnym islamistickým skupinám. Aké sú ich motívy? Mladý muž pôvodom zo Somálska podáva anonymné svedectvo o tom, ako radikálne hnutie aš-Šabáb regrútuje v Dánsku svojich prívržencov. On sám sa z teroristickej skupiny vymanil. Jeho kamaráti sa ale nechali presvedčiť, že bojovať a zomrieť v mene Alaha predstavuje viac než život vyhnanca v európskej metropole. Ako sa ich cesty končia? A ako sa s osudom svojich zmanipulovaných detí vyrovnávajú ich rodičia?.
Vtedy v Bratislave
Tereza Križková, Slovensko, 2015, 40 min., slovensky (anglické titulky)
Absolventský film dokumentaristky Terezy Križkovej (VŠMU) rozpráva príbeh dvoch sestier – Zuzany a Táni, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes. Vychádza z autobiografickej knihy ich matky Žofie Langerovej: Vtedy v Bratislave. Môj život s Oskarom L. Film je osobným príbehom rodiny židovského pôvodu putujúcej dejinami kultúr, ideológií, politických systémov a diktatúr. Je veľkým príbehom žien a ich vnútornej slobody, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Citlivým pohľadom sleduje každodenný život v priereze pohnutej histórie Európy 20. storočia.
Ťažko uveriteľné / Hart to believe
Ken Stone, USA, 2015, 56 min., anglicky (slovenské titulky)
Vážne vyšetrovanie jedného z najhorších zdravotníckych zločinov našich čias nám predkladá otázku: Ako je možné, že to zaujíma len taký malý počet ľudí? Masové vraždy väzňov svedomia v Číne na predaj ich orgánov zahraničným pacientom – sa nám otvára pred očami vďaka osobným príbehom, zahrňujúcim autorove sedemročné vyšetrovanie, priznaním od doktorov a skúmaním faktov. Záhada ostáva: prečo tento zločin stále ešte nebol zastavený. “Dôležitá, nadčasová a hlboko znepokojujúca výpoveď o jednom z najväčších porušovaní ľudských práv v týchto časoch,” vravi Dr. Arthur Caplan, PhD, zakladajúci riaditeľ divízie zdravotnej etiky Division of Medical Ethics, NYU. „Škandál, ktorý špiní meno transplantácií orgánov – dôrazne odporúčam pozrieť si šokujúcu pravdu o tom, ako jedna krajina premenila dar dávania života na svojvoľné bratie života,“ dodáva Adnan Sharif, konzultant v oblasti porúch ľadvín, medicíny ľadvín, University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust.
Jednoduché šťastie
Daniela Meressa Rusnoková, Slovensko, 2014, 30 min., slovensky (anglické titulky)
“Ja som zažil ľudí s mentálnym postihnutím, keď som mal 18 – 19 rokov, keď sa po revolúcii lámali bariéry, otvárali sa ústavy. Prvýkrát sa rozprávalo, že títo ľudia majú právo existovať vo svete, v ktorom žijeme my. Vtedy som si prvýkrát uvedomil, že sa s tým nejakým spôsobom neviem vysporiadať. A tento film, ktorý som strihal po 20 rokoch, je tak ako to Daniela natočila, istým spôsobom zázračný. S hroznou samozrejmosťou ukazuje, že títo ľudia sú schopní existovať v takom svete ako my, tešiť sa z vecí ako my. Potrebujú nejakú mieru podpory a pomoci, ale však na tom je civilizácia postavená a o tom je humanizmus. Silnejší jedinci by mali byť ústretoví a nápomocní ľuďom, ktorí sú slabší alebo v niečom diskvalifikovaní.” Marek Šulík, strihač filmu
LoveMEATender
Manu Coeman, Belgicko, 2011, 63 min., francúzsky, anglicky (slovenské titulky)
Ako je možné, že sa mäso stalo súčasťou každodenného jedálnička? Film sa zamýšľa nad miestom mäsa v našich životoch a nad ohromným nárastom jeho konzumácie. V roku 2050 bude na svete žiť asi deväť miliárd ľudí a zaobstarať pre nás všetkých mäso si bude vyžadovať tridsaťšesť miliárd kusov dobytku. Je rozumné si ešte stále myslieť, že človek môže jesť mäso každý deň? Naša planéta už platí daň za nadmernú produkciu v podobe vyčerpania prírodných zdrojov, znečistenia a globálneho otepľovania. Dopadov na ľudské telo je mnoho – od obezity po rôzne druhy rakoviny, cukrovku, srdcovo-cievne ochorenia a odolnosť voči antibiotikám. Najviac sa to dotýka zvierat, ktoré sme degradovali na úroveň strojov. Film sa snaží osloviť široké publikum a využíva spojenie filmu a osudu úžasnej osobnosti - bretónskeho farmára André Pochona, animáciu a hudbu, ktorú zložil spevák Kris Dane špeciálne pre tento film.
{youtube}https://youtu.be/54STn7uGDHM{/youtube}