Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2020

Richvald, 1. marec 2020

Festival Jeden svet každý rok reflektuje témy, ktoré sa nás bytostne dotýkajú. Jednou z nich je aj zložitosť a presýtenosť 21. storočia. Strácame sa v technológiách, v záplave informácií, vo vzťahoch aj vo vývoji. Hlavná téma 20. ročníka festivalu Jeden svet preto znie „Stratení v súčasnosti“.

   

Premietané filmy:

Iný príbeh lásky / Heartbound: A Different Kind of Love Story,  15:00 
Janus Metz, Sine Plambech / Dánsko, Holandsko, Švédsko, Thajsko / 2018 / 90 min. / dánčina, angličtina, thajčina, laoština / slovenské titulky

V malej rybárskej komunite Thy v severnom Dánsku je 926 thajských žien vydatých za dánskych mužov. Ide o trend, ktorý začal pred 25 rokmi, keď sa bývalá sexuálna pracovníčka z Pattaya vydala za miestneho Dána a odvtedy pomáhala osamelým mužom z Thy a chudobným ženám z jej dediny, aby sa navzájom našli a zdieľali spoločný život. Uznávaný filmový režisér Janus Metz a jeho manželka, antropologička Sine Plambech, sledujú 4 z thajsko-dánskych párov v priebehu 10 rokov. Heartbound: Iný príbeh lásky je predovšetkým o láske, ale aj potrebách, túžbach a snoch, ktoré dokážu ľudí cez hranice spájať i oddeľovať.

 

#SledujMa / #FollowMe,  17:00
Nicolaas Veul, Duco Coops / Holandsko / 2018 / 50 min. / holandčina / slovenské titulky

„Všetko, čo vidíte, je táto okúzľujúca stránka. Nevidíte však, čo sa deje za oponou,“ vysvetľuje Mike zo spoločnosti Dovetale, ktorá analyzuje sociálne médiá. Instagram je ako výkladná skriňa, v ktorej ľudia propagujú samých seba. Zatiaľ čo užívatelia nadšene rozdávajú lajky selfíčkam, na pozadí prebieha čulý obchod s používateľskými účtami. Vzniká obrovské množstvo falošných profilov a internetoví roboti vyrábajú nových followerov pre tých, ktorí si chcú pripadať úspešnejší. Je vôbec možné niečomu na Instagrame veriť?

 

Príbeh cesty okolo sveta / Far. The Story of a Journey Around the World, 18:15
Gwendolin Weisser, Patrick Allgaier / Nemecko / 2017 / 128 min. / nemecky / slovenské titulky

„Chceli sme ísť čo najviac na východ, aby sme sa domov vrátili zo západu.“ Gwen a Patrick spoločne nastopovali viac ako päťdesiattisíc kilometrov. Autentický film ponúka neštylizovaný intímny vhľad do rozličných kultúr, je plný farieb a sleduje dobrodružnú výpravu mladého páru, ktorý ručnou kamerou skúma svet s prirodzenou zvedavosťou a vzrastajúcou spontánnosťou. Nízky rozpočet, žiadne lietadlá, len lode a zdvihnutý palec… O tri a pol roka sa Gwen a Patrick vracajú z cesty plnej prekvapení. Tým najväčším je nový člen „posádky“ Bruno, ktorý sa im narodil v Mexiku a upevnil spoločné puto v rodinu.