Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2019

Richvald, 23. a 24. február 2019

Jeden svet už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. Tento rok ho venujeme spomienke na Jána a Martinu.

„Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie a naša nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývať, aby sme neostali ticho,“. „Každý z nás je zodpovedný za krajinu, v ktorej žije. Svojim konaním alebo mlčaním ju formujeme, dávame najavo, čo je tolerovateľné a čo nie. Festival Jeden svet odmieta mlčať. Prináša filmy a diskusie na témy, ktoré sa v našej spoločnosti „ututlávajú“.

   

Premietané filmy:

Cudzinec v raji, Sobota 15:30 
Guido Hendrikx / Holandsko / 2016 / 73 min. / anglicky / slovenské titulky

Učiteľ v triede vysvetľuje skupinke čerstvých migrantov, koľko budú spoločnosť stáť peňazí. Azylanti sa jeho argumenty snažia vyvrátiť. Budú predsa pracovať, a teda prispievať do rozpočtu krajiny, nie? Učiteľ im však vezme ilúzie: polovica z nich nikdy nenájde uplatnenie. Film reflektuje v troch dejstvách mocenský vzťah medzi Európou a utečencami. Natvrdo ukazuje realitu v živote učiteľa, ku ktorému sa dostanú tri rozličné skupiny migrantov a on sa ku každej z nich správa celkom odlišne: k prvej odmietavo, k druhej prejavuje riadnu dávku empatie a chuť pomôcť, k tretej neprejavuje už vôbec žiadne city.

 + diskusia s Michaelou Dojčinovičovou z Ligy za ľudské práva a pánom Mojtaba Ketabchi (tlmočník pre UNHCR, HRL, Slovenskú kat. charitu, kultúrny mediátor pre utečencov na vých. Slovensku), o realite utečencov na Slovensku

Ženy Zlatého úsvitu, Sobota 18:00
Håvard Bustnes / Nórsko, Dánsko, Fínsko / 2017 / 92 min. / anglicky, grécky / české a anglické titulky

+ diskusia s človekom, ktorému nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, občianskym aktivistom, blogerom a nositeľom ocenenia Biela vrana, Jánom Benčíkom

Čo sa stalo s Gréckom? pýta sa na začiatku svojho filmu nórsky režisér Håvard Bustnes. Aby lepšie pochopil, prečo v kolíske európskej demokracie získalo hnutie vyhlasujúce rasovú nadradenosť, násilie a nenávisť takú popularitu, rozhodol sa natočiť dokument o ženách v jeho pozadí. Dávajú si pozor, čo povedia do kamery, ale už nie tak veľmi, keď si myslia, že ich nikto nenatáča a nepočúva. Ich nestrojené názory v kombinácii so zábermi z akcií bojovníčok Zlatého úsvitu vytvárajú plastický, ale o to znepokojujúcejší obraz o tom, čo sa deje v dnešnom Grécku, škrtenom úspornými opatreniami.


Dôstojne zomrieť, Nedeľa 16:30
Jesse van Venrooij / Holandsko / 2018 / 52 min. / holandsky / slovenské titulky

+ diskusia s Martinou Pronekovou, riaditeľkou najstaršieho hospicu na Slovensku - Hospicu matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi

Eelco trpí celý život depresiami, preto sa rozhodol podstúpiť legálnu eutanáziu. Jeho cesta nemá byť iba o ňom: pred smrťou chce prelomiť tabu a vytvoriť cestu pre ľudí, ktorí sú v rovnakej situácií ako on.

A DIGNIFIED DEATH - OFFICIAL TRAILER from FilmMoment on Vimeo.

 

Projekt Babička, Nedeľa 18:30
Bálint Révész / Maďarsko, Spojené kráľovstvo / 2017 / 93 min. / anglicky, maďarsky, nemecky / české a anglické titulky

Ako ovplyvňuje rodinná história náš prístup k druhým i k sebe samým? K vážnej téme druhej svetovej vojny pristupujú traja mladí filmári zo Spojeného kráľovstva, z Nemecka a z Maďarska s príjemnou ľahkosťou. Každý z nich si dáva za úlohu vyspovedať svoju vlastnú starú mamu. Vďaka ochote týchto dám pristúpiť na hru ich vnukov sa obnažujú čisto osobné príbehy žien, ktoré – každá na inej strane frontu – zažili druhú svetovú vojnu. Mladíci prostredníctvom príbehov svojich babičiek spoznávajú históriu svojich rodín, ale aj to podstatné o sebe samých.