Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2017

Richvald, 11. a 12. február 2017

Ploty zažívajú renesanciu - nielen tie fyzické, ale aj ploty a múry v nás. Niektoré si staviame sami, s inými nám pomáhajú médiá či politici, namiesto skutočných konštruktívnych riešení nás to ťahá k jednoduchým riešeniam zložitých problémov.
Aby sme odolali vábeniu zjednodušení a stereotypov, plotov a múrov, nesmieme prestať klásť otázky, spochybňovať vlastné predsudky. Musíme kriticky myslieť. A aj vďaka filmovému festivalu Jeden svet si skúsiť ploty odmyslieť.

Regionálny festival v Richvalde nám už po siedmy krát počas dvoch dní ponúkne 6 pútavých dokumentov.
Ultranacionalistický starosta s vlastnými pravidlami v Maďarsku, či maketami zbraní vyzbrojení mladíci v slovenských lesoch. Čo sa to šíri aj našou spoločnosťou? Dokážeme sa brániť extrémizmu s maskou patriotov? Aj na to sa pokúsi odpovedať filmová sekcia Extrémizmus v nás na programe v nedeľu podvečer a Martin M. Šimečka v diskusii na záver festivalu.

Skoro svätý je tohtoročným zástupcom dokumentov o výnimočných jednotlivcoch, ktorí sa snažia spraviť svet spravodlivejším miestom. Hlavný hrdinom je pastor v ukrajinskom Mariupole, ktorý spolu so manželkou supluje nefungujúci sociálny systém. Po tomto dokumente nás návštevou poteší Stanislav Gurka, riaditeľ Domu na pol ceste, ktorý je akýsi "slovenský pastor Genadij".

Mir Vam je autentická roadmovie po vojnovej línii zničeného Donbasu, medzi separatistickou Doneckou republikou a Ukrajinou, s príbehmi ľudí, ktorým vtrhla do života vojna. Stratili blízkych, domov aj istotu “čo bude zajtra”.
Liečivú aj deštruktívnu moc sociálnych médií predstaví dokument Pomôžte nám nájsť Sunila, odohrávajúci sa pred a tesne po bombovom útoku na bostonský maratón v rodine Sunila Tripathiho.
Pri pátraní po fungovaní módneho priemyslu, od obchodných reťazcov až k ázijským veľkovýrobniam, nám dokument Čo sa nenosí ukáže, že súčasná nadprodukcia je dlhodobo neudržateľná, že hazarduje so zdravím ľudí a neúmerne plytvá zdrojmi celej planéty.

 

Premietané filmy:

Model pána starostu / The Érpatak Model - Nedeľa, 18:00
Benny Brunner, Keno Verseck / Holandsko / 2014 / 76 min. / maďarsky / české titulky

Maďarský ultranacionalista a starosta obce Érpatak, Zoltán Mihály Orosz, opisuje svoj spôsob riadenia dediny tromi slovami: poriadok, kontrola a disciplína. Pod poriadkom sa rozumie všetko, čo starosta považuje za správne: povinné verejné práce, ceremónie pripomínajúce maďarskú nacistickú minulosť alebo národniarska výchova už v škôlke. Iný pohľad na svet je považovaný za škodlivý liberalizmus a nie je tolerovaný. Tí, ktorí sa snažia pomáhať obetiam starostových svojvoľných nariadení, ako napríklad ľudskoprávny aktivista Gábor Szöllösi, sa stávajú nežiadúcimi osobami. Bizarná dráma ukazuje reálny zánik liberálnej demokracie priamo v centre Európy. Otázkou je, či ide len o príbeh jednej malej dediny alebo poukazuje na širší vzorec, ktorý sa šíri nielen u našich južných susedov.

Toto nie hra - Nedeľa, 17:30
Dominik Jursa / Slovensko / 2014 / 22 min. / slovensky / anglické titulky

Uprostred slovenských hôr prebieha intenzívny výcvik skupiny násťročných mladíkov, ktorí si hovoria Slovenskí branci. S maketami samopalov na ramenách a s nacionalistickými heslami na perách sa cvičia pre boj so zatiaľ neznámym nepriateľom. Je to len hra na vojnu príťažlivá pre pár mladíkov, ktorí z toho vyrastú, alebo spôsob zmýšľania, ktorý rezonuje slovenskou spoločnosťou? 

 

Skoro svätý / Almost Holy - Nedeľa, 15:15
Steve Hoover / USA, Ukrajina/ 2015 / 96 min. / anglicky, rusky / české titulky

Pastor Genadij je rovnako ušľachtilý dobrodinec, ako jeho menovec krokodíl Geňa zo známej sovietskej animovanej rozprávky. Žije v Mariupole, v Doneckej oblasti Ukrajiny, kde sa už mnoho rokov s vervou snaží naprávať svet. Vyhľadáva deti, ktoré žijú na ulici, a vracia ich do života. So ženou majú tri vlastné deti, ďalších tridsaťdva si adoptovali. Bezdomovcom a narkomanom zháňa jedlo, lieky, prácu, bývanie. Zachraňuje obete domáceho násilia. Jeho snaha ukazuje v plnej nahote nefungujúci sociálny systém na Ukrajine, súčasne však šíri nádej, že každý príbeh môže mať dobrý koniec. Keď však na Ukrajinu vtrhne vojna, aj neochvejný Genadij pocíti záchvev márnosti. Príbeh odvážneho pastora zaujal aj slávneho režiséra Terencea Malicka, ktorý je pod filmom podpísaný ako jeden z producentov.

Mir Vam / Peace to you All - Sobota, 19:45
Juraj Mravec / Slovensko / 2016 / 60 min. / rusky / slovenské titulky

Film Mir Vam je autentická roadmovie. Režisér Juraj Mravec cestuje po vojnovej línii zničeného Donbasu, medzi separatistickou Doneckou republikou a Ukrajinou. Počas cesty sa stretáva s príbehmi ľudí, ktorým vtrhla do života vojna. Stratili blízkych, domov aj istotu “čo bude zajtra”.

Pomôžte nám nájst Sunila / Help us Find Sunil Tripathi - Sobota, 18:15
Neal Broffman / USA / 2015 / 75 min. / anglicky / české titulky

Pátranie rodiny po ich stratenom synovi a honba na podozrivých z teroristického útoku sa tragicky prelínajú vo filme Pomôžte nájsť Sunila, v dokumente o pravde a súdržnosti v dobe sociálnych médií. Študent Brownovej univerzity Sunil Tripathi v záchvate depresie odišiel zo svojho bytu a zmizol v chladnej noci. V zúfalej snahe nájsť ho, jeho rodina spustila kampaň na sociálnych médiách, ktorá dala dokopy ľudí z celej krajiny odhodlaných hľadať Sunila. V dňoch nasledujúcich po bombovom útoku na Bostonskom maratóne bolo mesačné pátranie ostro konfrontované jednotlivcami aj médiami v snahe uloviť senzáciu. Vo filme Sunilova rodina opisuje liečivú aj deštruktívnu moc sociálnych médií a režisér Neal Broffman ponúka intímny pohľad na vytrvalosť a lásku, ktorá spojila rodinu v kríze.

Čo sa nenosí / Moest Väljas - Sobota, 17:00
Jaak Kilmi, Lennart Laberenz / Estónsko / 2015 / 58 min. / anglicky, estónsky, bengálsky / české titulky

Upcyklácia je čím ďalej rozšírenejšia metóda, ktorá dokáže využiť materiál z prebytočných výrobkov na vytvorenie produktu vyššej hodnoty. Svoje kolekcie podľa tohto princípu vytvára aj estónska módna návrhárka Reet Ausová. Využíva textil, ktorý by bežne skončil na skládke, podobne ako ďalšie tisícky ton oblečenia, ktoré sa nepredali alebo vyšli z módy. Pri pátraní po fungovaní módneho priemyslu, od obchodných reťazcov až k ázijským veľkovýrobniam, sa Reet uisťuje, že taká nadprodukcia je dlhodobo neudržateľná, že hazarduje so zdravím ľudí a neúmerne plytvá zdrojmi celej planéty. Reetine ambície sú preto naozaj vysoké: o potrebnosti upcyklácie chce presvedčiť vedenia nadnárodných módnych korporácií. Je Reet nepoučiteľným rojkom, alebo predznamenáva novú éru módnej produkcie?